Jak powstaje pellet drzewny?

Jak powstaje pellet

Jak powstaje pellet drzewny?

Proces powstawania pelletu jest procesem wieloetapowym. W firmie Stelmet dzięki nowoczesnej linii produkcyjnej, jest on w 100% zautomatyzowany.

Pierwszym i w zasadzie kluczowym etapem jest dobór surowca. To od jakości surowca zależy jak dobry będzie pellet. Najlepsze pod względem parametrów opałowych są  pellety drzewne, z trocin drzew iglastych, które cechuje wysoka kaloryczność. W przypadku firmy Stelmet jest to kwestia dość oczywista – wykorzystujemy trociny, które pochodzą z innej linii produkcyjnej. Są to trociny sosnowe i świerkowe, ponieważ tylko takie drewno jest przerabiane w naszych zakładach. Dobra jakość trocin gwarantuje najlepszą jakość pellet drzewnych. Pellety pochodzące z zakładów Stelmetu są czyste (nie są niczym zanieczyszczone). Warto dodać, że pellety stosowane w zakładach Stelmetu to surowiec pochodzący od dostawców, którzy mogą pochwalić się certyfikatem odpowiedzialnej gospodarki leśnej (FSC).

Trociny specjalnym taśmociągiem trafiają do bębnów, gdzie są dokładnie suszone. Pozbawione niemal zupełnie naturalnej wilgoci trociny trafiają do mielarki, gdzie są mielone na jeszcze drobniejsze elementy. Wysuszone i zmielone trociny, na kolejnym etapie, w procesie tzw. kondycjonowania są poddawane obróbce gorącą parą wodnej. Jest to proces niezbędny, aby zawarta w trocinach lignina doprowadziła do tego, że trociny związane lepiszczem (ligniną) utworzą wilgotną masę która będzie podatniejsza na formowanie. Tak przygotowana masa trafia do pelleciarek – przeciskana przez sita masa zamienia się w małe granulki – pellet. Pellety zwykle mają średnicę 6 lub 8 mm. Tak przygotowane pellety trafiają na linię chłodzącą, a następnie do worków.

Gotowe pellety w workach są przekazywane do magazynów gdzie czekają na sprzedaż.

admin